تبلیغات
طلبه:خوب،بد،زشت - ارزش علمی حوزه
طلبه:خوب،بد،زشت
نوشته شده در تاریخ جمعه 27 اسفند 1389 توسط مرحوم مصنف | نظرات ()
بعضی از مردم در مورد ارزش علمی حوزه نظرات ناآگاهانه ای دارند به همین خاطر شاید بهتر باشه فقط با گوشه ای از سطح علمیِ فقط سطح 1 حوزه (سال 1 تا 6) آشنایتان کنم:
1.در سال 1 حوزه معادل اول دبیرستان برای علم نحو ،کتاب های نحو مقدماتی، هدایه و صمدیه خوانده می شوند که 2 کتاب اخیر از کتب اصیل و قدیمی عرب هستند که سطحی مساوی و یا حتی قوی تر از کتب کارشناسی ارشد ادبیات عرب(مبادی،موسوعه الصرف و النحو،جامع الدروس) دانشگاه دارند.
2.کتاب شرح ابن عقیل که در سال 2 حوزه معادل دوم دبیرستان تدریس می شود که منبع دکتری رشته زبان و ادبیات عرب است. البته خیلی از حوزه ها شرح سیوطی را به جای این کتاب می خوانند که سطح علمی بسیار بالاتری دارد.
3.کتاب مغنی الادیب که تصحیح شده مغنی اللبیب است و در سال 3 حوزه  معادل سوم دبیرستان باب های 1 و 4 آن درحوزه  تدریس می شود در حالی که منبع دکتری رشته ادبیات عرب تنها باب های 4و5 مغنی اللبیب است در حالی که باب 1 مغنی باب اصلی مغنی است وسنگین ترین بحث ها ی این کتاب در این باب مطرح می شود.
4.کتاب جواهر البلاغه که در سال 3 حوزه معادل سوم دبیرستان در حوزه تدریس می شود ،منبع کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات عرب است.
5. کتاب منطق مظفر که در سال 3 حوزه معادل سوم دبیرستان تدریس می شود، منبع کارشناسی ارشد رشته فلسفه است.  
6.کتاب شرح لمعه که در 3 جلد در 3 سال چهارم، پنجم و ششم حوزه تدریس می شود ، منبع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی (در بعضی تخصص ها ) است. در لینک مقابل توضیحاتی در مورد این کتاب ارزشمند آمده است: الروضه البهیه فی شرح المعه الدمشقیه
منابع مذکور در لینک های ذیل ذکر شده است:منابع کارشناسی ارشد ادبیات عرب - منابع دکتری ادبیات عرب - منابع کارشناسی ارشد فلسفه  - منابع کارشناسی ارشد حقوق
البته این دروس تنها دروس سطح یک حوزه نمی باشند برای مشاهده گسترده گی این دروس به آدرس درج شده مراجعه کنید: حوزه آنلاین
همچنین باید توجه داشت که این دروس با دقت بیشتر و به صورت تفصیلی تر نسبت به دانشگاه خوانده می شوند.طبقه بندی: حوزه و دانشگاه، 
درباره وبلاگ

می خواهم بگویم طلبه هم خوب و بد و زشت است
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما طلبه هستید یا دانشجو ؟
نویسندگان
دانشنامه مهدویت
 
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
لوگوی دوستان


 طلبه: خوب بد زشت را محبوب کنید
Subscribe in a reader